Portrétní umění nemá v současnosti již takové využití oproti minulým uměleckým epochám, nicméně občas najde své uplatnění i v dnešním uspěchaném světě technologií. Většinou se ale jedná o zpodobování osobností in memoriam, tedy po smrti, což platí i pro tuto zakázku. V Bělehradě byla v loňském roce odhalena busta zakladatele společnosti Apple, Steva Jobse, která se nyní stala součástí sídla společnosti. Věděli jste o této události?
Busta Steva Jobse, Dragan Radenovic, Zdroj: www.netokracija.com
Srbský sochař Dragan Radenović vytvořil nejprve maketu díla, která byla odhalena v únoru 2014 v Bělehradě. V průběhu minulého roku ale sochař na díle dále pracoval a výsledná socha by měla být zvětšena až do výšky pěti metrů.
Dílo určené do sídla společnosti Apple v Kalifornii se stane součástí rozsáhlého uměleckého celku oslavující firmu i jejího zakladatele Steva Jobse. Busta však sklidila také velkou část kritiky ze strany veřejnosti. Diskuze ohledně sochy probíhala zejména na téma, zda je toto umělecké pojetí dostačující poctou tak významné osobnosti, jakou jistě Steve Jobs byl.
Busta Steva Jobse, Dragan Radenovic, Zdroj: www.netokracija.com
Součástí sochařského celku jsou kromě portrétní busty také latinské písmeno A a písmeno ze srbské abecedy Ш, což může být chápáno podobným způsobem jako zobrazení alfy a omegy u postavy Krista. Dále je pod bustou Steva Jobse zobrazen také binární kód 0,1. Vedení společnosti Apple spolupracovalo na ikonografické koncepci s umělcem.
Sochař o díle poznamenal: ,,Chtěl jsem představit dílo se signifikantními srbskými prvky. Proto jsem použil písmeno Ш, které je posledním písmenem v srbské klávesnici a Applu se tato myšlenka líbila. Taktéž jsem použil latinské písmeno A a binární kód 0,1. Chtěl jsem, aby prezentovaly jakýsi magnet.”
Dílo by již mělo být instalováno v sídle společnosti Apple, přesná lokace je však neznámá.