Devět filmových ateliérů, exteriérový pozemek o výměře 160 000 m2 a čtyři další přilehlé filmové ateliéry v areálu Hostivař. To vše a mnohem víc vám nabízí Barrandov Studio.
Barrandov Studio z leteckého pohledu, Zdroj: barrandov.cz
Pokud zrovna nenatáčíte nízkorozpočtový film, je předem jasné, že pro natočení kvalitního filmu je zapotřebí spousta rekvizit, kostýmů a dekorací. Protože tyto maličkosti dokončují tu správnou autentičnost. V Barrandov Studiu ale kromě těchto maličkostí nalezneme i hudební studio, filmovou laboratoř nebo studio vizuálních efektů.
Filmařský ráj kousek od letiště
A to stále není všechno. Ke každému ateliéru patří i kanceláře, šatny, kostymérny, maskérny, skladiště, kamerové i rekvizitní místnosti a prostor pro catering. Není proto divu, že jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě je velmi vyhledáváno i zahraničními filmaři, kteří to z pražského letiště mají pouhých 20 km.
Ostře sledované vlaky získaly i Oscara
To vše ale studio Barrandov nenabízelo vždycky. Od roku 1931 přitahuje sice filmaře z celého světa, ale ateliéry a pozemky vznikaly postupně. Ze všeho nejdříve byl proveden 23. listopadu 1931 slavnostní výkop základů a poté už šlo vše jako po másle. 25. ledna 1933 se jako první začal točit film režiséra Innemana – Vražda v Ostrovní ulici.
Rok 1939 byl zlomový snad pro každého a i v barrandovském studiu nastala změna. Začaly se točit filmy podřízené nacionálně sociálnímu vkusu. A o tom že jich nebylo málo, svědčí počet snímků. Během války jich vzniklo 82, kromě filmů na pozemcích studia vyrostly i tři nové ateliéry. Další zlomový rok byl 1948, kdy se Barrandov stal nejdůležitější základnou obnovené národní kinematografie. A k tvorbě se dostává mladá generace režisérů, jako je Forman, Chytilová, Menzel, Juráček, Němec a Schorm.
Každý si pamatuje postavu Igora Hnízda...
Od roku 1965 pak vznikaly například filmy Obchod na korze, Ostře sledované vlaky, Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má panenko. Po okupaci Československé republiky vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 tvorba velmi upadá a režiséři Miloš Forman nebo Jan Němec volí raději tvorbu filmů v emigraci. Najdou se ale i kvalitní snímky jako třeba Páni kluci, Dědeček, Kylián a já nebo pohádka Tři oříšky pro Popelku, které byly natočeny v této době.
Barrandov a Oscary
Barrandov se může pyšnit i tím, že některé filmy v této době natočené v jeho ateliérech byly v USA nominovány na Oscara nebo jsou dokonce jeho držiteli. Jde o snímek Vesničko má středisková nebo později Obecná škola a Kolja.
Pelíšky jsou jeden z novějších filmů, který vznikl také na Barrandově
Za více než sedmdesátiletou existenci Barrandov Studia vzniklo na jeho pozemcích něco přes 2500 českých i zahraničních filmů. Z těch zahraničních je to například Johanka z Arku, Příběh rytíře, Oliver Twist, Bratři Grimmové nebo Hellboy.
Z českých filmů po roce 1993 můžeme kromě těch oscarových jmenovat třeba Byl jednou jeden polda, Pelíšky, Tmavomodrý svět, Rebelové, Želary, Pupendo, Jedna ruka netleská, Milenci a vrazi, Román pro ženy, Účastníci zájezdu, Bestiář, Vratné lahve, Bobule a mnoho dalších.