Teplé jarní počasí přímo vyzývá ke hře badmintonu pod širým nebem. Venku se tato hra provozuje pouze rekreačně, profesionálové hrají výhradně v halách, jinak totiž nelze zajistit regulérní podmínky. Na rozdíl od exteriéru nepůsobí v interiéru na míček vítr. Dříve než si opět vyrazíte zahrát, přečtete si několik základních informací o tomto sportu.
Chunlai Bao a jeho forehand, Zdroj: about.com
Už od 7. století dělá badminton příjemnou společnost všem věkovým kategoriím. Že to není zrovna pomalý sport, dokládá rychlost smeče, která přesahuje 300 km/h. Aktuální rekord drží Japonec Naoki Kawamae, jehož míček letěl na turnaji Japan Open v Tokiu neuvěřitelnou rychlostí 414 km/hod. Světovou badmintonovou velmocí jsou asijské státy, Česká republika však měla na olympiádě v Pekingu také svého zástupce v podobě Petra Koukala.
Výbava
Základní výbavu hráče tvoří raketa a míček, který je buď plastový, nebo kvalitnější z pravého husího peří. Pokud chcete vsadit na trvanlivost, tak zvolte plastový, ale počítejte s horšími letovými vlastnostmi. Míček musí splňovat určité parametry, jeho hmotnost se musí pohybovat v rozmezí od 4,74 do 5,50 gramů, délka per by měla dosahovat od 62 do 70 mm.
Badmintonová raketa může být vyrobena z různých materiálů. Nejstarší exempláře bývají ze dřeva, dále existují rakety z kovových slitin (ocelové rakety, slitiny hliníku), nejnovější jsou však z grafitu. Grafitové rakety bývají pevnější a nízké hmotnosti.
Badmintonové rakety, Zdroj: blogcu.com
Hřiště a systém počítání
Hraje se na badmintonovém kurtu, který je odlišný pro dvouhru a čtyřhru. Pro dvouhru je kurt široký 5,18m a 13,40m dlouhý. Čtyřhrový kurt je stejně dlouhý jako dvouhrový, na šířku měří 6,10m.
Na základě zasedání valné hromady IBF, která se konala 6.5.2006 v Tokiu, byl zaveden nový systém počítání. Podle něj se všechny disciplíny hrají na dva vítězné sety do 21 bodů a strana, která vyhrála výměnu, obdrží bod. Bylo upuštěno od pravidla o ztrátování. Za stavu 20-20 se ve hře pokračuje, dokud jeden z hráčů nezíská 2 body po sobě. Pokud je stav 29-29, vítězí strana, která získá 30. bod.
Petr Koukal na olympiádě v Pekingu, Zdroj: petrkoukal.com
Pravidla
Cílem hry je umístit míč přes síť do pole tak, aby jej soupeř nezasáhl (nebo se dotkl soupeře či jeho oděvu). Chybou je tedy, pokud míč spadne do sítě nebo mimo pole soupeře. Míč, který dopadl na čáru, se hodnotí jako dobrý. Situace, kdy se míček dotkne sítě a skončí na straně soupeře, takzvané „prasátko“, je v badmintonu povolena (i při podání).
Badminton nabízí 5 disciplín, mezi něž patří:
- dvouhra mužů
- dvouhra žen
- čtyřhra mužů
- čtyřhra žen
- smíšená čtyřhra